Görme Engelliler

TARİHÇE

Okulumuzun Tarihçesi

Okulumuz Gemlik’te açılan ilk Orta Okulun devamı olan İlköğretim okuludur. Gemlik’te Ortaokul 1938 yılında halen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün hizmet verdiği binada açılmıştır. 1966 yılında Gemlik Lisesi binası öğrenime açılınca Gemlik Lisesi bünyesine alınarak lise binasında öğretimine devam etmiştir. 1971 yılında halen kullanılmakta olan binaya taşınmış 1977 yılında Gemlik Lise Müdürlüğünden ayrılarak müstakil Gemlik Ortaokulu Müdürlüğü haline gelmiştir.

Okulumuz Gemlik Orta Okulu ile Şükrü Şenol İlkokulunun birleşmesiyle oluşmuş İlköğretim okuludur. 1984-1985 Eğitim Öğretim yılında ilköğretim uygulamasına geçilince Şükrü Şenol İlkokulu ile birleşerek 8 sınıflı Gemlik Şükrü Şenol İlköğretim Okulu adını almıştır. Şükrü Şenol İlkokulu binasının arsası; hayırsever Şükrü Şenol tarafından 1968 yılında bağışlanmış olup binanın yapımı 1970 yılında  tamamlanarak, arsa ve araç-gereç bağışında bulunan hayırseverin ismi verilerek Şükrü Şenol İlkokulu olarak Eğitim Öğretime açılmıştır. 2000 den fazla öğrenci mevcuduna sahip iken zorunlu ilköğretim uygulaması ile yakın çevrede bulunan Atatürk, Şehit Cemal ve 11 Eylül ilkokullarının da 6,7,8 ci sınıflarının açılması ve Cumhuriyet ilköğretim okulu ile Lale Kemal Kılıç İlköğretim okullarının açılması sonucu öğrenci aldığımız alan iyice daraldığından öğrenci mevcudu gittikçe azalmıştır. Daha önce ilkokul binası olarak kullanılan binadaki dersliklere ihtiyaç duyulmadığından bina boşaltılmıştır. Şehit Cemal İlkokulu binasının 8 sınıflı İlköğretim uygulamasına yetmeyince daha önce ilkokul binası olarak kullanılan 12 derslikli binamız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün teklifi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Şehit Cemal İlköğretim Okuluna tahsis edilmiştir. 

  17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen depremden okulumuz  binası hasar görmüş olup yapılan incelemelerden sonra boşaltılan okul  binası; Güçlendirme onarımına alınmıştır. Onarım süresince eğitim öğretime Gemlik Lisesi ile Gemlik Ticaret Lisesi binalarında  devam edilmiştir.2002 yılı şubat ayında onarım tamamlanarak tekrar kendi binamızda eğitim öğretim yapılmaya başlanmıştır.

Temmuz 2012 tarihinden itibaren okulumuz Şükrü Şenol Ortaokulu olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

 

Okulumuzun Fiziki Durumu

Bodrum Katında: Çok Amaçlı Salon, Beden Eğitimi Odası, Kantin, Kazan Dairesi. Zemin KattaMüdür,Müdür Yrd.Memur,Kütüphane,Okul Aile Birliği odası. 1. Katta : Öğretmenler Odası,Sınıflar,Bilgisayar Sınıfı,Fen Laboratuvarı, 2. Katta :Sınıflar ve Rehberlik Odası, Arşiv bulunmaktadır.